Beslenme, pek tabiiki, öncelikle sağlıklı ve dengeli olmalı, pişirme yöntemleri sağlıklı olmalı ve sağlıklı ekipmanlar kullanılarak üretilmelidir. Üretilen yemeklerin ( evde, restaurantta veya cateringde ) tadında lezzet, sunumunda renk uyumu, dizayn estetiği bulunmalıdır. Maliyet unsuru nasıl kişilerin gücüne göre değişse de tercihlerde o oranda değişeceğinden her hangi bir sorun yoktur.

Ancak; ana kurallar bunlar olmakla beraber, vitaminler, mineraller ve diğer değerlerin içeriği ise kesinlikle bu yemeği tüketecek kişiye göre değişecektir. Burada ise yiyecek olan kişinin ” ben sağlıksız, damağıma, gözüme ve mideme hitab etmeyen şeyler yemek istiyorum. ” deme hakkı yoktur. Bu sebepledir ki; yemeği yapan kişi veya sunan kişinin işinin ehli ve bilgi sahibi olması gerekir. Bu kişiler içerde yani evlerde; eşler, anneler, anneaneler, babaanneler, teyzeler, kardeşler hatta babalar, abiler, çalışanlar hatta komşular bile olabilir.
Dışarda ise restaurant, catering, fastfood aşçıları, pastacılar, tatlıcılar vs.gibi işin profesyonelleridir. Bu kişiler yemeği yiyecek kişilerden de daha bilinçli olmalı ve onları ısmarlayacakları yiyecekler ve içecekler konusunda yönlendirebilmelidirler. Örneğin; Sağlıklı genç ve orta yaşlıların yediği bir yemeğin, daha yaşlılara verilmemesi gibi, çocukların daha yüksek kalorili gıdalarla beslenmesi gibi, obezite, yüksek tansiyon ve diabet hastalarına farklı, sporculara farklı yiyeceklerin sunulması gibi.hususlara dikkat edilmesi gerekir.
Daha da detaylandıracak olursak; Sporcu olması gerekmez, vücudu ile kapalı ortamda çalışan insanla, dış mekanda çalışanın beslenmesi başka ve farklı, kapalı ortamda masa başında çalışan insanla, aynı ortamda ayakta ve hareket halinde çalışan insanın beslenmesi başka ve farklı olmalıdır. Örnekleri çocuklara yönelik sıralayacak olursak; Okula giden çocukla, evde TV başında oturan çocuk, sokakta oynayan çocukla, bir işte çalışan çocuğun beslenmesi bile başka ve farklı olmalıdır. Bu hususlar aile içinde bilinirse de, kısmen dikkat edilir veya ekonomik koşullar nedeniyle görmemezlıkten gelinir

Ev dışı beslenmede ise; Öncelikle ticari kaygıyla veya nezaket gereği, ikinci tabak tatlıyı ısmarlayan kişiye ( obez bile olsa ) ” veremeyiz efendim ” denmez. Bu konularda yapılan arayışlar, TV’lerdeki yemek proğramlarının, doktor ve diyetisyen tavsiyelerinin ve sağlık bakanlığının kamu spotlarının yeterli olmadığını göstermiştir. Daha inovatif, daha gerçekçi ve insanımızın interaktif olarak; İçinde olacağı ve yakın çevresine, içinde olduğunu her an için ( İnternet marifetiyle ) gösterebileceği, yeme içme konusunda, hem kendi gibi diğer yiyen içenlerle, hem de yiyip içtiklerini üreten, satan ve pişirenlerle diyaloğ kurabileceği, sıkılmadan eğlenerek, üreterek, tadarak, bilgilenerek, yeni dostlar kazanarak zamanını değerlendireceği veya zaman ayıracağı bir ortam;

Benim de aralarında olduğum bir grup dernek yöneticisi, iş adamı, sektör profesyoneli ve akademisyen tarafından İstanbula kazandırılmıştır. ” İstanbul GASTRO KÜLTÜR & GÖSTERİ Merkezi ” Türkiye’nin ilk, tek ve sürekli: Gastronomi sektörünün profesyonellerini, Halkımızla buluşturan, profesyonel yemek sanatçılarıyla, amatör ve profesyonel tüm yemek & lezzet severleri biraraya getiren, yerli ve yabancı ünlü CUİSİNE ve PASTRY chef’lerle birlikte, Türk ve Dünya mutfaklarından yepyeni yemekler yaptıran, sonrada bu yemeklerin tadımını yaptıran, yarıştıran, ödüllendiren ve bu faaliyetlerin tümünü

İnternet Protokolü ( İPTV ) özel kanal GASTRO Tiwi ( arzu ederlerse diğer ULUSAL TV’ler de bu merkez de, bu konularla ilgili, eğitici ve eğlendirici proğramlar yapabilecektir. ) üzerinden canlı ve aralıksız yayınlayan, sadece İstanbul da, Türkiye de değil, Avrupada da konusundaki ilk ve tek projedir,

GASTRO TURİZM Kenti İstanbul’a yakışan, insanımızın sosyalleşmesine ve Kent Turizmi’ne kazandırılmasına yönelik bir çalışma olan:
” İstanbul GASTRO KÜLTÜR ve GÖSTERİ Merkezi ” projesi; LMD / TÜMAPED / EUROTURK CHEFS CLUB ve TURYİD / Turistik Restaurant Yatırımcı ve İşletmeciler Derneği ile gastronomik eğitim veren HALİÇ Üniversitesi ve DOORS Mutfak Sanatları Akademisi’nin katkılarıyla oluşan, güçbirliği tarafından dizayn edilen ve yönetilen eşsiz bir ” Halka Açık MUTFAK Etkinlikleri STÜDYOSU ” İstanbul’u Dünya Gastronomi Liğinin yıldızı, 2013’yılını da TÜRKİYENİN GASTRONOMİ YILI yapacagı için takdir edilmelidir.

İstanbul GASTRO KÜLTÜR ve GÖSTERİ Merkezi, Levent Metro İstasyonu üstündeki METROCİTY AVM ile KANYON Avm’yi birleştiren geçitte, ÇARŞI PAZAR AVM’de, TURYAP EMLAK tarafından bu amaca tahsis edilen özel ve müstakil bir alanda kurulmuş bulunmaktadır. Tüm Mutfak Aktiviteleri ve Sofra Ritüelleri, konunun uzman ve profesyonelleri tarafından tiyatro düzeninde sunulacağı bu salonda; 4 kişinin yanyana yemek yapabileceği donanımlı ve özel dizayn bir de show mutfağı olan İstanbul GASTRO KÜLTÜR ve GÖSTERİ Merkezi’nde her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında, BEKO Ankastre Ocakları, Fırınları, Bulaşık Makinaları, Buzdolapları, LCD Televizyon ve diğer cihazları kullanılacak, Yiyecek içecek ve temizlik maddeleri, tedarikçi sponsor marketler zincirinden, Mutfak ve Sofra Ekipmanları, yine sponsor mağazacılık zincirinden sağlanacaktır..
İstanbul GASTRO KÜLTÜR ve GÖSTERİ Merkezinin, konuklarının ağırlanacağı oturma grupları ve gurme masasını SANDALYECİ kuruluşu vermiş olup, stüdyo donanımları ve TV çekimlerinin sponsorluğunu ise, ulusal TV’lerin prodüksiyon kuruluşu olan MTC TV’nin yapacağı bu alanda haftanın her günü 4 değişik türde gastronomik gösteri seansı yapılacak. Özel İPTV kanalı ve İnternet sitelerinden yayınlanacak olan ve tüm dünyanın izleyebileceği, bu olağan üstü Mutfak Aktiviteleri; Tüm TV kanalları, Basın ve yayın organları, Web siteleri ile Blog’lara da açık olacak. Günlük, haftalık ve aylık olarak yayınlanarak duyurulacak olan etkinlik proğramlarına; Yemek yapmaya ve yemeye meraklı herkes katılabilecek.
Her gün, her seans için ayrı ayrı: BEKO mağazaları, TURYAP Acentaları, DERNEK üyesi kuruluşlar ile bazı banka, market gibi kuruluşların işyeri, şube ve mağazaları ile diğer sponsor kuruluşların yönlendireceği, DAVETLİ KONUKLAR, Hiçbir ÜCRET Ödemeden ve ödenmeden o gün ve o seanstaki etkinliğin aktörü olacaklar. Davetli konuklar bu proğramlarda, ünlü yerli ve yabancı chefler’in yanısıra; Basın, sanat, siyaset, spor, sağlık ve iş dünyamızın ünlüleri ile yemek yapabilecekler, merak ettikleri sorabilecekler, gurme masasında tadım yapabilecekler, ünlü gastronomlar ve gurmelerle tanışıp sohbet edebilecekler.
Türk ve Dünya lezzetlerinin, Lezzetseverlerle buluşma noktası olacak, Ülkemiz ve Yiyecek içecek sektörümüz için yeni ve özel bir pazar payı yaratacak olan ve beslenmeden kaynaklanan sorunlara çözümle getirerek, bunu geniş kitlelere iletecek olan bu projenin işleyişi ise yukarıda belirttiğim gibi her gün ve aşağıda belirteceğim şekilde gerçekleşecektir:

1.Seans 10.00 – 12.30 saatleri arasındaki : Mutfak Sanatları Gösterisi ( CUİSİNE SHOW ) da TURYİD üyesi, tanınmış restaurantlarımızın ünlü chefler ve gastronomi eğitmeni Chefler konuklarla tanışacak, yapacakları yemekleri anlatacak ve aralarından seçtikleri 3 kişiyi ( Bay veya Bayan ) yanlarındaki mutfaklara alarak, ( Tedarikçi Market Zinciri Kuruluşun vereceği özel ve markalı gıda ürünleri ile mutfak ve sağlıklı sofra ekipmanları mağazalar zincirinin ürünleri kullanılarak ) kendi yaptığı
yemeği onlara da yaptırtacaktır. Etkinliğin, ikinci bölümünde ise; Yine konuklar arasından seçilen 3 gurme veya adayı, tadım masasına alınacak ve yemeği yapan chef ile yönetmen chef’in de katılım ve katkılarıyla, konukların yaptığı yemeklerin tadımını ve değerlendirmesini yaparak en başarılı bulunan konuğu ödüllendireceklerdir.

2.Seans 13.00 – 15.30 saatleri arasındaki : Lezzet Markaları Gösterisi ( TASTE BRANDS SHOW ) Bu proğramın ilk bölümü; Ülkemiz marketlerinde satılan yiyecek içecek ve temizlik maddeleri ile mutfak ve sofradaki kullanım ekipmanlarına ait markaların, kendi demostatör chef veya propogandistleri tarafından yapılacak olan uygulamalı tanıtım ve yapılan / sunulan ürünlerin tadımını içermekte. İkinci bölümde ise 2 – 3 Kategorideki ürünün ( Zeytinyağı, Peynir vs. gibi ) 3 – 4 Değişik marka tarafından üretilmiş çeşitlerinin KÖR TADIMI yine konuklar tarafından yapılacak ve verilen notlara göre 1. olan MARKA orada ve yayınlarda TAKDİM edilecek.


Günlük olarak yapılacak olan bu seçimlerin neticeleri: Tadılan bu ürünlerde; Haftanın, Ayın ve Yılın ŞAMPİYON LEZZET MARKALARI olarak duyurulacak. Ayrıca LMD tarafından her yıl sonu yapılacak olan LEZZET MARKALARI OSCARLARI törenine de halkın seçimi olarak ADAY GÖSTERİLECEKLERDİR. Bu seansın da konukları aynı diğer seanslarda olduğu gibi belirlenen yöntemlerle davet edilecek olup, önemli ve sosyal sorumluluk içeren, inovatif ve interaktif bir program özelliği taşımaktadır.

3.Seans 16.00 – 18.30 saatleri arasındaki Pastacılık Sanatları Gösterisi ( PASTRY SHOW ) Ülkemiz Pasta, tatlı ve unlu mamul zincirlerinin Pastry Chefleri ile ünlü ve ödüllü pastacı ve tatlıcı ustalar tarafından aynı ilk seanstaki ( cuisine show ) gibi bir uygulama yapılacak. Ancak bu etkinlik yemek üzerine değil; Pasta, şekerleme çikolata, kurabiye kek, sütlü ve hamur tatlıları, simit, poğaça vs. gibi unlu mamuller ve çeşitleri yapımı gibi çalışmaları içerecektir.

4.Seans 19.00 – 21.00 saatleri arasındaki GURME OKULU ( Gourmet School ) Bu seansta konuklar, yerli ve yabancı Gurme’ler, Chef”ler, ünlü Doktorlar, Sanatçılar, Sporcular, Yazarlar, Siyasetçiler, Basın Mensupları ve Bürokratlar ile gıda ve gastronomi sektörlerinin temsilcilerinden oluşan grublar ile tanışacaklar, iştah açıcı sohbetler yapacaklar, sağlık, hijyen ve diğer konularda bilgilenecekler, onlara merak ettikleri konuları soracaklar. Merkezin bu etkinliği, konuklarının karşılıklı ve eğlenceli özel marifetlerini sergileyeceği, farklı tadımların yapacağı, günün stresini atacağı çok özel bir program olacak. Ayrıca ve sadece bu ” GURME OKULU ” seansının izleyicilerine sembolik birer öğrenci belgesi ( GURME PASOSU ) verilecek, ilgili dernekler, bağlantılı sponsor ve diğer kuruluşların ürünlerinde, satış yerlerinde ve ” Gastronomik Mekanlarındaki ” mönülerinde, bu paso’yu göstererek ÖZEL İNDİRİMLER alabileceklerdir.

Haftanın 5 günü aynı program, her gün değişen Chef’ler ve Yemeklerin yanısıra, yine günde 4 kere ( her seansta ) değişen yeni konuklarla devam edecek. Sadece CUMARTESİ ve TATİL Günleri, Tüm etkinlikler, bu kere Çocuklara ve Çocuklu ailelere endeksli olarak hazırlanacak, örneğin: KIDS MÖNÜ’ler Anne ve babalarla birlikte yaptırılacak, yine bu proğramda Çocuk ve genç beslenmesine, eğlenmesine yönelik aktivite ve söyleşiler bulunacak. Gurme masasında ise bu sefer seçilmiş KÜÇÜK GURMELER tadım ve değerlendirme yapacaklardır.

” İstanbul GASTRO KÜLTÜR ve SHOW MERKEZİ ” Çok kısa sürede, önce İstanbul Gastronomi Aleminin ve Lezzet Severleri’nin bir buluşma noktası olacak, daha sonra ise sadece İstanbul’un ve Türkiyenin değil, konusunda Avrupada da ilgi odağı olmaya adaydır. Bu merkeze, ürün ve hizmetleriyle katkıda bulunan tüm kuruluşların buradan doğacak yeni müşterilerin yaratacağı bu pazardan pay alacağına inanıyor, gastronomiye inanan herkesi, bilgileri, tecrübeleri, sanatları ile bu olaya güç vermeye davet ediyorum.