2013 – 2014 Gastroturizm sezonuna girerken genel yapılanmasını, biraraya getirdiği STK’larla: LMD / Lezzet Markaları Derneği,

LPD / Lezzet Profesyonelleri ( Tümaped ) Derneği, LDD / Lezzet Dostları Derneği ve İstanbul Leventte kurduğu Avrupanın
ilk ve tek GKM / Gastro Kültür Merkezi ile tamamlayan Türkiye LEZZET HAREKETİ Platformu; Sektörün önde gelen yiyecek – içecek ürün ve mekan markalarının yöneticileri, eğitimcileri, profesyonel aşçı ve pastacıları ile lezzetsever basın mensuplarının, gıda, turizm, bilişim, iletişim, finans, inşaat, otomotiv, tekstil ve tüm sektör ve gruplardan, değerli yöneticilerinde arasında bulunduğu çok özel bir camiayı, çok güzel bir amaç için biraraya getirdi.

Yönetiminde bulunduğum; Türkiye LEZZET HAREKETİ’nin, GASTRO KÜLTÜR MERKEZİ’nde, ramazan bayramı ertesinde başlayan etkinlikler ( www.gastrokulturmerkezi.com ) geceli gündüzlü devam etmekte, bir biri peşine açılan bu sektörle ilgili fuarlar ( Wordfood İstanbul, Franchising, Tümsiad ve Gıda 2013 ) bir yandan, yeni mekan ( kebapcılar, restaurantlar, fast food ve pastahaneler ) açılışları da diğerbir yandan insanımıza farklı bir yaşam boyutu ve kültür akışı sergilemekte.
Bu hareketliliğin içinde gelişen Lezzet Hareketi oluşumu, Sri Lanka’dan Honkkong’a, Köln’den Brüksel’e, Dubai’den Londra’ya kadar birçok Ülkemiz Lezzetlerinin tanıtım etkinliklerinde bilfiil hizmet verecek, resepsiyon, road show, fuar ve yarışmalarda içindeki profesyonellerle, yemekler yapacak, sunacak, konuşma, net work ve festivallere katılacaktır. Ana amacı yurt dışında: Türkiye’nin ve mutfağının tanıtımına hizmet vermek, lezzetleriyle onu sevdirmek, markalı lezzetlerinin dünyadaki pazar payını, ihracatını arttırmak, yurt içinde ise insanımızın sosyalleşmesine, yemek kültürünün artmasına, sofra adabının yaygınlaşmasına, ürünlerin doğru ve rantabl kullanımlarını öğreterek, yeni, yöresel ve dünya lezzetlerinin yaygınlaşmasını ürün kullanımını, lezzet mekanlarının daha iyi iş yapmasını sağlayarak iç ticaretin ve istihdamın arttırılmasının yanı sıra, yüksek tansiyon, şeker ve obezite gibi rahatsızlıklardan halkımızı korumak olan Türkiye Lezzet Hareketinin bu ay başındaki ilk durağı; LEZZET’in Dünyadaki GELECEĞİNİ belirleyen, Dünya Gastronomisinin en büyük buluşması ANUGA 2013 Uluslararası Gıda ve Gastronomi Fuarı olacak. 5-9 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Köln kentinde yapılacak olan bu fuara ülkemiz gıda sektörü ciddi boyutlarda katılmakta olup, hareketimiz de MARKALI LEZZET ÜRÜNLERİMİZİN tanıtım ve tadımlarına katkıda bulunmak üzere,  DTFOOD FORUM e.V Köln ile EUROTURK CHEFS CLUB e.V Berlin kuruluşlarıyla birlikte orada olacak, ayrıca müslüman alemini ilgilendiren bir de HELAL KONFERANS düzenlenecektir.

Türkiye Lezzet Hareketinin’de aralarında bulunduğu bu grubun, ANUGA 2013 fuar alanındaki 4.Halle’den 2.Halle’ye geçilen bölümdeki standında; Hem, Ülkemizden ve Avrupanın çeşitli şehirlerinden gelen, LEZZET MARKASI SAHİBİ, LEZZET PROFESYONELİ ve LEZZET DOSTU katılımcı ve ziyaretçileriyle de görüşmelerde bulunacaklar, hem de Avrupadaki Toptancı, Market, Restaurant & Fastfood sahipleri ve uluslararası chef’lerle tanışma imkanı sağlanarak, ülkemizin üreticilerine yeni müşteriler bulma, Lezzet Hareketi üyelerine de Avrupa kentlerindeki proğramlarıyla ilgili bilgiler aktarma ve yeni oluşumlara zemin yaratma şansı sağlanacaktır. Bu yıl kısmet olursa, 12. defa katılacağım ANUGA Fuarı diğer fuarların aksine; Bence her seferinde özel bir tema ve heyecan yaratmasını çok iyi başarmakta.

Bu yılda bu özelliğini korumuş; Tüm dünyada olduğu gibi bizde de zirve yapan iki sihirli kelimeyi ” LEZZET ” ve ” GELECEĞİNİ ” slogan olarak kullanmış, böylece sadece üretici, alıcı, satıcı, tedarikçi ve profesyonelleri değil, Restaurant, Fastfood, Catering, Patisserie, Backery, Dönerci gibi grupları ve onların müşterileri olan yiyen, içen insanları yani GURME’leri de cezbetmiş. Onların katılımları, bu yıl haliyle satın alıcıların kararlarını etkileyecek, böylelikle bilinen klasiklerin dışında, bazı ülkelerin şarapları, bazılarının et’leri, bazılarının da başka ürünleri dikkat çekecek, bu da fuarın genel havasını değiştirecek, yeni katılımcı tabanları yaratacaktır.
GASTRONOMİ ENDÜSTRİSİ ürünlerinin pazarlamasında her zaman, İnternasyonal düşünen, inovatif ve agresif olan, bu tarz teknikleri bulup uygulayan KÖLN MESSE Yönetimi, uygun zamanlarda ÖZEL ÜLKE FUARLARI da düzenleyerek kuruluşuna, içinde bulunduğu kente ve ülkesine hareket getirmiş ve yeni bir pazar payları yaratmıştır. 2011 Anugasından sonra yapılan GUSTO İTALİA büyük ilgi görmüş ve İtalya menşeili ürünlerin pazar payı 2010 itibariyle Avrupa’da düşerken, 2012 den sonra yükseliş trendine girmiştir. ( Ekonomi ve Gıda Tarım Bakanlığımız ile ilgili kuruluşların dikkatine sunulur ) Bu yılın seçilmiş özel konusu ise; Türkiye için’de çok önemli olan bir konudur: ZEYTİNYAĞI bu konu ile ilgili katılımcılarımız, çok dikkatli olmalı ve fırsatları kaçırmamalıdır.
Her ANUGA Fuarının olduğu gibi bu Fuarın da bir ŞİFRESİ var. Bunu ” Türk Katılımcı ve ziyaretçiler olarak birlikte çözmemiz gerekmektedir. ” Şifre: ” LEZZET’in DÜNYA’daki GELECEĞİDİR. ” Ülkemiz gıda üretici ve ihracatçılarının, burada dikkatli bakması ve kavraması gereken hususlar:
Örneğin: Et ve süt ürünlerinde, Balık ve deniz ürünlerinde, Zeytinyağı ve diğer yağlarda, Tavukçulukta, Dondurulmuş gıdalarda, Sebze, meyve, kuruyemiş ve baharatçılıkta, Ekmekçilikte ve unlu mamullerde, Şarküteri ve gurme ürünlerde, Pasta, tatlı, dondurma, çikolata ve şekerlemede dünya nerede ? Biz neredeyiz ? Yeni teknolojilerle üretilen yeni ürünler nelerdir ? Ambalaj ve paketlemede, Pişirme, sunum ve serviste yeni ürün ve yeni yöntemler neler ? Aşçılık ve Pastacılık Eğitimleri veren kurumlar ve onlarca yeni geliştirilen ders konuları neler ?
Alman ve Avrupalı Cheflerin başarı kaynakları, bakış açıları ve fikirleri nelerdir ? daha neler neler var!
Bizde bunlardan kimlerin haberi var ?
Bırakalım bunları, bu şeffaflık ve bilgi paylaşma çağında; Bizde ne var? Üzülerek söylüyorum; Böylesi önemli bir fuara katılan firmaların isimlerini bu çağda; Basından ve STK yöneticilerinden gizleyen, saklayan RESMİ Organizatörler var. Katıldığı fuar boyunca yerinden kalkmayan, diğer standları gezmeyen, standına gelen ziyaretçilerin dışında hiç kimseyle tanışmadan, yenilikleri görmeden, fikir almadan, hatta gittiği kenti bile gezmeden dönen firma yöneticileri var.
( * ) Biz ne istiyoruz: Ciddi masraflara katlanarak, bu kadar önemli bir fuara katılmış firmalarımızı ve yöneticilerini tanıyalım, tanıtalım, onlarla ve başarılarıyla öğünelim, sahip olduğumuz yılların deneyimiyle fikir verelim, Onları Dünyadaki diğer Türk İş Adamlarıyla, Dünyaca ünlü Cheflerle tanıştıralım, Gurmeler ve basın’la konuşturalım, Toptancılar, Marketçiler, Franchising yöneticileri ve gıda konusunda, dünyaya hakim, örnek firmaların yöneticileriyle buluşturalım, kaynaştıralım, fikir alalım, yemek yiyelim ( Biliyorsunuz EN İYİ LOBBY YEMEKLE ve YEMEKTE YAPILIR ), ülkemize davet edelim, dostluklar geliştirelim, ortaklıklar kurduralım Vs,Vs. Bakalım bu yıl neler yapabileceğiz!
( İnşallah aynı hamam, aynı tas olmaz.) Daha şeffaf, daha samimi bir fuar organizasyonu yönetimi, daha aktif daha cesur katılımcılar, daha girgin daha ilgili Türk katılımcı ve ziyaretçilerle buluşuruz, tanışırız da laflarımız, yemeklerimiz, emeklerimiz boşa gitmez ”

( * ) www.lezzetmarkalari.com, www.vasfipakman.com, www.euroturkchefs.com, www.lezzetprofesyonelleri.com, www.lezzetdostlari.com